Wedel
Asset 1
wyłącz dzwięk
A
wyłącz napisy
Asset 3
Asset 8

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.

Początki Wedla

W 1851 roku Karol Wedel otworzył sklep przy ul. Miodowej w Warszawie. Pierwszymi przysmakami wedlowskimi były karmelki śmietankowe i pitna czekolada, a warszawiacy od razu pokochali wyroby firmy. W 1865 roku Wedel przekazał kierownictwo synowi Emilowi, który kilka lat później przeniósł zakład na ul. Szpitalną. To właśnie Emil stworzył słynne logo E.Wedel. Produkty zdobywały uznanie w całej Europie, a firma stale się rozrastała. Kiedy Jan Wedel zamówił symbol Wedla – chłopca na zebrze – była już naprawdę dużym przedsiębiorstwem. Także za sprawą Jana w latach 1927-31 wybudowano fabrykę na warszawskim Kamionku, gdzie produkcja trwa do dziś.

Emil Wedel
Emil Wedel
Jan Wedel
Jan Wedel

Leonetto Cappiello

Słynny w pierwszych dekadach XX wieku plakacista i malarz pochodził z Włoch, ale pracował głównie w Paryżu. Uważa się go za prekursora sztuki nowoczesnego plakatu reklamowego. Był pierwszym artystą, który malował wyraziste, kolorowe postacie na ciemnych tłach. Tworzył karykatury, ale zasłynął przede wszystkim jako twórca ikonicznych plakatów dla takich legendarnych włoskich marek jak Campari, Cinzano, czy Pirelli. Jan Wedel zwrócił się więc o pomoc do ówczesnej gwiazdy światowej reklamy! Namalowany przez Cappiello chłopiec na zebrze reprezentuje charakterystyczny styl artysty i sprawia, że polska firma znalazła się na najwyższej półce ówczesnego designu europejskiego.

Chłopiec na zebrze
Oryginalny projekt chłopca na zebrze
Jan Wedel
Jan Wedel

Książeczka dla dzieci

"Przygody Maciusia, czyli zwycięstwo czekolady Wedla" to przedwojenna książeczka dla dzieci, wzbogacona o kolorowanki – rysunki artysty K. Mackiewicza. Opowiadała ona o przygodach chłopca w Afryce.

Wedlowski samolot

Samolot RWD-13 SP-WDL

Jan Wedel kupił samolot RWD-13 SP-WDL, który stał się jednocześnie środkiem transportu czekolady i reklamą firmy. Niebieska maszyna wyróżniała się kolorem (seryjne samoloty RWD miały kolor czerwony), latała regularnie do Kopenhagi i Paryża, gdzie Wedel miał sklep w dzielnicy Madelaine, przy Rue Vignon 20. Samolot zaginął w czasie wojny. Dziś możemy podziwiać jego replikę podczas Nocy Muzeów w Wedlu.

Samolot RWD-13 SP-WDL

Kamienica przy ul. Szpitalnej

Szpitalna 1

W centrum Warszawy przy ul. Szpitalnej 8 znajduje się Pijalnia Czekolady E.Wedel „Staroświecki Sklep”. To właśnie na dachu tej kamienicy został umieszczony neon przedstawiający chłopca na zebrze, który znajduje się tam do dziś – można go podziwiać podczas spacerów po mieście. Wedel zbudował tę narożną kamienicę w 1894 roku. Sklep został zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego, a zabytkowe wnętrze zostało zrekonstruowane po wojnie. Dziś więc można wpaść tam na pyszną czekoladę i ręcznie wykonywane pralinki, a przy okazji „odwiedzić” chłopca na zebrze.

Wróć na stronę okładka
Chłopiec na zebrze
ładuję 0%